Kluczem do utrzymania w dobrej kondycji kostki brukowej jest jej impregnacja właściwymi środkami. Jeżeli nie kupiliśmy kostki już fabrycznie impregnowanej, zaraz po wyłożeniu nawierzchni należy pamiętać o zabezpieczeniu jej odpowiednimi preparatami.
Kostki fabrycznie impregnowane znacznie łatwiej wyczyścić – wystarczy sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Niezaimpregnowany bruk z kolei bardzo łatwo absorbuje wszelkie zanieczyszczenia, które często powodują powstawanie na kostce plam czy nieestetycznych odbarwień.
Pielęgnacja kostki brukowej
Konserwacja kostki brukowej nie należy do skomplikowanych czynności. Większość powstałych zabrudzeń, pochodzących z roślinności, cementu, czy kurzu, wystarczy zdrapać i zmyć wodą pod ciśnieniem. Jak wszystko w przyrodzie i czyszczenie kostki za pomocą myjki ciśnieniowej ma drugą stronę medalu – strumień wody może bowiem dość mocno wypłukać fugi. W takim przypadku powstałe ubytki należy uzupełnić dokładnie tak samo, jak przy fugowaniu nowej nawierzchni.
Co w przypadku zabrudzenia tłuszczem?
Jeżeli zabrudzenie jest znacznie bardziej uporczywe, np. plama z oleju czy tłuszczu, proponujemy zastosowanie delikatnych detergentów albo środków przeznaczonych do czyszczenia konkretnego typu kostki.
Warto również:
- natychmiast polać plamę ciepłą wodą, rozcieńczoną ze środkiem do mycia – doskonale sprawdza się tutaj zwykły płyn do mycia naczyń,
- świeżo powstałe plamy zasypać piaskiem – piasek, który wchłonie tłuszcz należy oczywiście usunąć, a zabrudzone miejsce dokładnie umyć.
Jeżeli powyższe metody nie do końca poradzą sobie z intensywnością zabrudzenia, wskazane jest piaskowanie nawierzchni. Po piaskowaniu należy niezwłocznie zaimpregnować bruk, który po takim zabiegu zwiększa swoją podatność na zabrudzenia.