Kostka brukowa — jaką wybrać?
Skończyliście dom i uznaliście, że warto zadbać o przestrzeń wokół niego. A może mieszkacie na swoim od pewnego czasu i chcecie coś zmienić w swoim otoczeniu? Niezależnie od okoliczności, warto wiedzieć, jak wybrać kostkę brukową, która na lata ozdobi Waszą posesję.
1. Wybór miejsca
Zdecydujcie, które elementy otoczenia planujecie zagospodarować kostką. Podjazd, taras, ścieżka ogrodowa, strefa relaksu, plac zabaw... Kostka brukowa to bardzo uniwersalny materiał, dający niezliczone możliwości aranżacji.
Trzeba pamiętać, że różne przeznaczenia nawierzchni wiążą się z różnym obciążeniem. Na tarasach czy ścieżkach ogrodowych, gdzie poruszają się wyłącznie piesi, wystarczy kostka o grubości 4-6 cm. Na podjazdach dla samochodów osobowych potrzeba już grubszej kostki, 6-8 cm, aby wytrzymała nacisk kół. W przypadku nawierzchni, po której poruszają się cięższe pojazdy, stosuje się kostkę o grubości 8-10 cm, by sprostać większym obciążeniom.
2. Określenie funkcji
W ogrodzie, czy na tarasie liczy się design, ale już kostka brukowa na podjeździe, czy pod grillem powinna mieć bardziej praktyczny charakter. Warto mieć to na uwadze, dokonując wyboru konkretnej linii.
Dla przykładu linia Como to synonim harmonii między jakością a estetyką. Kostki brukowe Como, dostępne w trzech formatach i szerokiej palecie kolorów, doskonale wpisują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje tarasów i ścieżek w ogrodzie. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu i delikatnej mikrofazie, Como pozwala na realizację wyrafinowanych projektów, wnosząc włoską elegancję do każdego otoczenia.
Z kolei Portillo to kostka brukowa w firmie trapezu, czyli kształcie, który upodobali sobie Polacy. Dzięki niewielkim rozmiarom nadaje się na trudne podłoża. Świetnie sprawdza się przy nieregularnej rzeźbie terenu, a grube ziarno warstwy fakturującej zwiększa przyczepność i bezpieczeństwo.
3. Dopasowanie stylu
Kostki BRUK SA występują w różnych stylach — od klasycznego wzornictwa, czego świetnym przykładem jest kostka Nostalit, przez aktualne inspiracje, takie jak kolekcja Modern, po futurystyczny minimalizm, widoczny w projektach Futura. Warto dopasować pomysł na otoczenie do architektury domu, ale można też świadomie łamać tę zasadę i eksperymentować ze stylami. Bo kto powiedział, że nie można połączyć ekologicznej kostki ECO z miejskim charakterem kolekcji City Line!?
Obecne trendy w kostce brukowej na tarasy skupiają się na eleganckich, minimalistycznych kształtach, takich jak długie prostokąty i duże kwadraty, które optycznie powiększają i wydłużają obiekty. W tym względzie kostka brukowa Lunga nie ma sobie równych.
Popularne są neutralne kolory, takie jak odcienie szarości, beżu i antracytu, które łatwo komponują się z różnymi stylami ogrodów i elewacji domów. Coraz większą popularność zyskują także kostki w barwach inspirowanych naturą, np. piaskowca czy brązu. W kwestii faktur modne są powierzchnie o matowym, lekko chropowatym wykończeniu, które nadają nawierzchni naturalny charakter, ale także zmniejszają ryzyko poślizgu.
4. Wybór parametrów
Dziesiątki modeli, kolorów, kształtów i tekstur… BRUK SA daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Z BRUK SA możesz tworzyć powierzchnie proste, ukośne, z przesunięciem, na cegiełkę, w jodełkę. Nasze produkty przemyślane są w taki sposób, aby w ramach jednej linii dały się dowolnie konfigurować.
Proste
Kostki brukowe układane są w równoległych liniach. To jeden z najprostszych i najbardziej klasycznych układów.
Ukośne
Kostki układane są pod kątem do linii prostych, nadając powierzchni dynamiczny wygląd.
Z przesunięciem
Kostki brukowe układane są w liniach równoległych, ale każda kolejna linia jest nieco przesunięta względem poprzedniej.
Na cegiełkę
Kostki układane są w taki sposób, jakby imitowały ułożenie cegieł, gdzie co druga linia jest przesunięta o połowę długości elementu.
W jodełkę
Kostki brukowe układane są pod kątem, tworząc wzór przypominający rybią ość, popularny w klasycznych aranżacjach.
Łukowy
Kostka układana jest w kształcie łuków. Taki układ często stosowany jest na ścieżkach i placach.
Mozaika
To nic innego, jak nieregularny, artystyczny układ różnych kolorów i rozmiarów kostek.
Fala
Kostki brukowe układane w zakrzywione, falujące linie.
Szachownica
Nazwa mówi za siebie: naprzemienne układanie kwadratowych kostek w dwóch różnych kolorach.
5. Wizyta u Partnera
Czujesz, że samodzielny wybór kostki brukowej to zbyt duże wyzwanie? Odwiedź najbliższego autoryzowanego Partnera BRUK SA, który pomoże Ci dopasować kostkę do Twoich potrzeb – zarówno pod względem wyglądu, funkcji, jak i właściwości. Listę Partnerów znajdziesz tutaj.