Jak prawidłowo przygotować podłoże pod kostkę brukową
Gratulacje. Decyzja zapadła. Już wkrótce piękna kostka brukowa BRUK SA ozdobi otoczenie Twojego domu lub garażu. Teraz pewnie zastanawiasz się, jak się do tego zabrać. Już tłumaczymy...
Jeśli zainteresował Cię tytuł, to prawdopodobnie planujesz układać kostkę samodzielnie. Jednak nawet jeśli będziesz korzystać z pomocy profesjonalnego brukarza, przeczytaj ten artykuł do końca, aby lepiej zrozumieć wszystkie etapy prac.
Kluczem do udanej realizacji jest jedno słowo: podbudowa. Podbudowa jest jak zaprawa dla murarza albo klej dla glazurnika. To niejako fundament dla kostki brukowej. Podbudowa spełnia wiele istotnych funkcji:
- Wyrównuje powierzchnię pod estetyczną aranżację kostki brukowej
- Zapewnia odpowiednią nośność konstrukcji
- Amortyzuje i rozprasza siły działające na nawierzchnię
- Pomaga w odprowadzaniu wody
- Zabezpiecza kostkę brukową przed przemieszczaniem się
Nie ma przesady w twierdzeniu, że przygotowanie podbudowy to najważniejszy etap w całym procesie, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi.
Wytyczenie powierzchni
Proces polega na wbiciu kołków i zamontowaniu sznurków wzdłuż planowanego konturu podjazdu, tarasu lub ścieżki na wysokości górnej krawędzi planowanej kostki.
Korytowanie
To nic innego, jak usunięcie warstwy ziemi o grubości zależnej od przewidywanego obciążenia nawierzchni oraz rodzaju gruntu. Dla pieszych ścieżek w ogrodzie wystarczy 10-20 cm, ale już podjazd będzie wymagał wykopu na głębokość 30-40 cm. Dno koryta należy uprzątnąć z ewentualnych śmieci, korzeni, czy kamieni i wyrównać je za pomocą zgniatarki lub ubijaka.
Podbudowa właściwa i krawężniki.
Na dnie wykopu wysypujemy grubszą warstwę materiału na podbudowę, który będzie przepuszczał wodę do gruntu. Najlepiej sprawdzi się tutaj kruszywo łamane. Układamy warstwę o grubości 15-20 cm, wykorzystując tłuczeń lub kliniec o frakcji 0-31,5 mm. Materiał rozkładamy równomiernie i profilujemy, zachowując odpowiednie spadki (minimum 1%) w celu prawidłowego odprowadzania wody. Każdą warstwę dokładnie i precyzyjnie ubijamy, najlepiej zagęszczarką wibracyjną. Na tym etapie należy ułożyć krawężniki i obrzeża tak, aby ich krawędź wystawała ponad poziom gruntu.
Podsypka
W kolejnym kroku wysypujemy podsypkę, która zwiększy stabilność i ułatwi układanie kostki brukowej. Podsypkę wykonuje się z piasku o grubości ziarna do 2 mm lub z mieszanki cementowo-wapiennej. Podsypka nie wymaga ubijania — wystarczy ją wyrównać.
Z tak wykonaną podbudową można przystąpić do układania kostki BRUK SA według upragnionego przez siebie wzoru. Powodzenia.